Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Vipavska občina bo morala bolj varčevati z energijo

Pri varčevanju z energijo v Občini Vipava doslej niso naredili prav veliko, ugotavlja lokalni energetski koncept, ki ga je sprejel občinski svet na zadnji decembrski seji.

Analiza je po besedah Boštjana Mljača iz Goriške lokalne energetske agencije GOLEA pokazala, da je občina nekatere ukrepe že izvedla in sicer tiste, na katere ima sama neposredni vpliv. „Recimo, izvedena je bila sanacija javne razsvetljave, kjer se kaže prepolovitev rabe energije pred samo izvedbo, na področju javnih stavb pa smo opazili, da občina vmesnem času od izdelave prvega leta, to je dobro desetletje nazaj, do danes pa ni izvedla nekih večjih ukrepov. Še vedno pa so razpisi, namenski razpisi za izvedbo sanacije tudi javnih stavb, kot tudi ostalih, tako da smo jih s tem konceptom napotili na izvedbo slednjih.“

Najbolj narašča potrošnja električne energij pri porabi gospodinjstev, saj narašča število prebivalcev v občini. Tudi na tem področju je bilo izvedenih nekaj sanacij, vendar po mnenju Mljača premalo, zato bodo tudi občanom poskušali pomagati s prijavami na različne razpise. Sicer pa so pripravili kar 55 ukrepov, ki so jih zapisali v lokalni akcijski načrt. „Ukrepi so pisani za posamezna področja, za posamezne sektorje, generalno gledano, smo z ukrepi poskušali slediti trendom države in pa tudi možnostim za koriščenje namenskih nepovratnih sredstev, ker vemo, da sami lahko do neke mere naredimo nekaj, če pa si pomagamo sredstvi, potem tudi lažje izvedemo neke učinke, tako da se poskuša s temi dejansko tudi zagotoviti zmanjšanje rabe energije v prvi vrsti, v drugi pa tudi postopno uvajanje obnovljivih virov energije.“

Ukrepi niso le napotki o zmanjševanju porabe električne energije, pač pa tudi za ozaveščanje občanov o tej tematiki. Občino pa napotujejo tudi na nova področja, kot je recimo uporaba vodika kot vira za shranjevanje energije. V Občini Vipava so sicer pripravili študijo izvedljivosti daljinskega ogrevanja na lesno biomaso, ukrepi pa so zasnovani tudi v smeri pridobivanja energije. „Gotovo v prvi fazi bi veljalo vključiti večje porabnike energije, predvsem občinske, večje stavbe kot tudi državne stavbe ter tudi postopoma mogoče še kakšen večstanovanjski objekt. Gotovo je to ena tudi priložnost, ki ki jo velja izpostaviti, ob tem pa tudi občina razmišlja o izrabi sončne energije, kjer pa se pojavljajo omejitve, Vipava kot taka je v dobršni meri spomeniško zaščitena, torej tam ne moremo na strehe postaviti fotovoltaike, jo pa lahko drugje.

Postavitev sončnih elektrarn je denimo načrtovana na degradiranih območjih, razmišljajo pa tudi o postavitvi slednjih na protihrupno ograjo ob cestah.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Torek na Robinu: PUST širokih ust!

Preberi več

V ponedeljek obiščemo nov čezmejni muzej na prostem Grmada in SSG Trst

Preberi več

Robinov koncert 2026: Dejan Vunjak & Stil

Preberi več

Krofi - za nasmejan pustni dan z Radiem Robin 2026

Preberi več
Ne zamudi
Priložnosti
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down