V Vrtojbi bo v prihodnosti zrasla kmetijska cona. Svetniki Občine Šempeter-Vrtojba so se na zadnji seji seznanili z dokumentom identifikacije investicijskega projekta in velika večina ga je tudi soglasno potrdila, le dva svetnika Gibanja Svoboda sta bila proti.
Župan Milan Turk: ''Gre za pobudo, ki je prišla na občinskem svetu. Za to, da bi kakršna koli resna sredstva namenjali za take investicijske projekte, je potrebno pripraviti tudi investicijsko dokumentacijo, na začetku DIIP. Tega smo pripravili, občinski svet ga je potrdil.''
Najverjetneje se bo nahajala v bližini čistilne naprave, kjer so v tem trenutku stavbna zemljišča znotraj veljavnega ureditvenega načrta. Razlogi za investicijo zajemajo nizek delež kmetijskega prebivalstva v občini, malo kmetijskih površin, predvsem pa z namenom omogočiti hranjenja kmetijske mehanizacije in orodja blizu obdelovalnih površin.
Cona naj poleg tega zajemala še komisijsko prodajo, svetovanje, najem opreme, ploščad za servisiranje in pranje opreme, skladiščne prostore, skupne hladilnice ter sušilnice, prostore za trgovino, podporo pri trženju in osebne garderobne prostore.
''Možno je na različne načine tako servisno cono urejati, v tem trenutku gre gotovo bolj za zasebno pobudo. Je pa velikokrat tako, da če je na razpolago nek prostor in neko zemljišče, ki ga lahko potem občina ponudi bodisi v obliki javnega zasebnega partnerstva bodisi kot odprodajo, se potem najde tudi kakšna zasebna iniciativa in je tako lažje priti do nekih rešitev. S sprejetim DIIP-om bomo lahko predlagali uvrstitev določenih sredstev za nakup takega zemljišča,'' dodaja Turk.
V coni bodo nudili tudi možnost izobraževanja o trajnostnih kmetijskih praksah, podporo pri prehodu na ekološko kmetovanje, organizacijo lokalnih tržnic, promocijo biodiverzitete, upravljanje z odpadki in zmanjšanje uporabe kemičnih pesticidov.
Primarni cilj, poleg razvoja podeželja, povečanja samooskrbe s hrano in spodbujanja trajnostnega kmetovanja, ostaja spodbujanje lokalnega kmetijstva: ''Kmetijska proizvodnja je pomembna, samooskrba je pomembna, vedno bolj se tega zavedamo. Potrebno je tudi na nek način olajšati kmetovalcem, pa tudi polkmetom njihovo delo na zemlji.''
Stroški vzpostavitve takšne cone se gibljejo med 1,7 in 1,8 milijona evrov, tako da bo bočina primorana najti sofinanciranje. Ocenjuje se, da bo cona vzpostavljena in predana v uporabo 3 leta po sprejetju odločitve o izvedbi projekta.