Odzivnost prebivalcev Goriške regije, ki so vabljeni v presejalni program SVIT za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka na debelem črevesju, je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje med najvišjimi v državi. Najbolj odzivni v regiji so v občinah Miren – Kostanjevica, Kobarid, Vipava, Brda, Renče – Vogrsko in Tolmin.
„To je resnično dobra novica, rezultati presejalnega programa SVIT za zgodnje odkrivanje raka debelega črevesa je na Goriškem pokazalo odlične rezultate, najboljše rezultate v slovenskem prostoru, to je skoraj tradicionalno,“
je zadovoljen Marko Vudrag, predstojnik območne enote NIJZ Nova Gorica. V 15 letih delovanja Programa Svit v Sloveniji je bilo v okviru programa odkritih več kot 4100 primerov raka na debelem črevesu in danki, od tega 220 primerov v zdravstveni regiji Nova Gorica. V tem času so bile pri več kot 31700 osebah v Sloveniji odkrite in odstranjene predrakave spremembe, od tega 1500 oseb v goriški zdravstveni regiji.
Kljub dobrim rezultatom na Goriškem pa Vudrag opozarja, da je še vedno prostor za izboljšave. K večji odzivnosti vabi še zlasti moški del populacije.
„Med občinami moram žal omeniti Občino Kanal, tam so prebivalci zadnja leta na repu odzivnosti. Apeliram na te ljudi in na vse druge strukture, mi pa se bomo tudi potrudili, da se le bolj redno in bolj standardno in stalno odzivajo na to.“
Zgodnje odkritje raka, tudi s pomočjo presejalnih programov, je dragoceno, poudarja Vudrag, saj je v tem primeru možna popolna ozdravitev.