Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

V okviru EPK nastaja tudi taktilna galerija, s katero bodo umetnost približali slepim in slabovidnim

Taktilna Galerija Fb

Goriški muzej že dlje časa sodeluje z Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Nova Gorica, še posebej je na tem področju aktiven kustos pedagog David Kožuh, ki v okviru različnih projektov skuša umetnost približati tej ranljivi skupini. Njim, pa tudi drugim osebam z različnimi oblikami oviranosti, pa je namenjen projekt Taktilna galerija, ki je vpisan tudi v prijavni knjigi oz. zmagovalni knjigi za Evropsko prestolnico kulture v letu 2025.

Gre za željo po pripravi galerije, ki bi bila dostopna za vse ranljive skupine, predvsem pa z mislijo na slepe in slabovidne uporabnike,“

pojasnjuje David Kožuh iz Goriškega muzeja. Nosilec projekta Taktilna galerija je Goriški muzej, vpisan je tudi v prijavni knjigi, zmagovalni knjigi za EPK, v projektu sodeluje tudi Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Nova Gorica.

To pomeni, da ima družba tudi ranljive skupine, ne glede na to ali je to slep, slaboviden, oseba na vozičku ali kakšna druga okvara. Da ljudem, ki živijo v Novi Gorici in širše, lahko približamo, da si lahko vsi predstavljajo, tipajo muzejske zbirke ali eksponate, ki bodo razstavljeni.“

Sodelujejo pa tako z umetniki kot z uporabniki s slovenske in italijanske strani meje. Projekt je po Kožuhovih besedah že v izvajanju, doslej so že obiskali nekaj primerov dobrih praks v soseščini, organizirali pa so tudi že prvo srečanje za povabljene umetnike in uporabnike. Umetnike so seznanili s potrebami slepih in slabovidnih, uporabnike pa s pomočjo prilagojenega vodstva popeljali po razstavi na Gradu Kromberk in jih seznanili s tamkajšnjimi z umetninami.

Kakšna bo torej taktilna galerija, prvi takšen celovit primer v državi, ki bi ga kasneje lahko umestili tudi v širši evropski kontekst in z njim gostovali tudi drugod? Kožuh razkriva, da so si jo zamislili kot dva svetova:

En svet je tisti, ki že obstaja in je svet, ki ga prilagajamo slepim in slabovidnim, tudi primeri dobrih praks iz našega delovanja, tako muzeja kot Društva slepih in slabovidnih Nova Gorica. Drugi svet pa je neke vrste eksperiment, kjer želimo spodbuditi umetnike, ki bodo šele dokončno izbrani, da pripravijo umetnine v mislih na bodoče uporabnike in v dialogu z njimi, tako da bo to v bistvu neka novost.“

Poleg umetniških del si v prostoru želijo prikazati tudi didaktične pripomočke, opremiti jo želijo z znakovnim jezikom.

Foto: fb Goriški muzej

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Ponedeljek na Robinu: Je nasilje sploh mogoče preprečiti?

Preberi več

SANDI MOREL IMA SVOJ BOŽIČNI RADIO!

Preberi več

Dober dan, župan - Milan Turk, Občina Šempeter-Vrtojba

Preberi več
Ne zamudi
Oglasi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down