Čezmejno partnerstvo kraške suhozidne gradnje je na pet kraških občin poslalo poziv zoper estetizacijo in banalizacijo dediščine kraške suhozidne gradnje, saj z zaskrbljenostjo spremljajo pobude lokalnih skupnosti, občin, projektantov in izvajalcev del za umeščanje tradicionalnih elementov kraške suhozidne gradnje na cestna krožišča in rabo betona pri obnovah in gradnji zidov v odprti krajini.
Predsednik Partnerstva kraške suhozidne gradnje Danilo Antoni takole povzema bistvo poziva: „Bistvo je, da takrat, ko se pripravljajo razpisi, ko se v razpisih da neko projektno nalogo ali pa del projektne naloge, ko se napiše suhozid, mora to res biti suhozid. To pomeni, ko se naredi neka pešpot, kolesarska pot, neka pot in se potem reče, glejte, ob tej poti mora biti narejen tudi toliko dolg in toliko visok suhozid, mora biti suhozid. Nobenega betona ne sme biti noter. Če ne, se ga imenuje drugače.“
Poleg tega opozarjajo še na drug vidik: „Seveda potem tudi to, da se na javnih mestih, krožiščih, robovih cest, predvsem obnavlja vse zidove, ki so tam prisotni, da se predvidi, če je tam bil zid, da se to obnovi in da se popazi, da se naredi vidne tiste zidove, ki so. To je najlepša in najboljša predstavitev v smislu turizma, kulturnega ali katere koli oblike turizma.“
Partnerstvo za ohranitev in popularizacijo kraške suhozidne gradnje poziv pošilja kot prispevek k zaščiti in ohranjanju veščin suhozidne gradnje značilne za Kras, k izmenjavi izkušenj, znanj in strokovnih informacij ter k osveščanju širše javnosti, za kar je bilo Partnerstvo tudi ustanovljeno. Obenem pa v partnerstvu izražajo tudi veselje nad tem, da so kraške občine podprle vpis veščine suhozidne gradnje na UNESCO reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Prav tako z velikim odobravanjem sprejemajo letne občinske razpise za sofinanciranje obnov suhih zidov.
Foto: FB Partnerstvo kraške suhozidne gradnje