Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Sovražni govor na spletu in medvrstniško nasilje: mladim je treba prisluhniti in jih osveščati

Medvrstnisko Nasilje Okrogla Miza

Medvrstniško nasilje in sovražni govor na spletu je bila tema okrogle mize z naslovom Premisli, nato stisni, ki se je hkrati odvijala v šestih slovenskih občinah, tudi v Novi Gorici. Dogodek je organiziralo Ministrsvo za digitalno preobrazbo. Na njej so sodelovali predstavniki šolstva, policije in raznih organizacij, ki se ukvarjajo z mladostniki.

Poznamo več oblik nasilja, pravi stroka, gre za zlorabo moči in za namen, ki ga ima tisti, ki povzroča nasilje. Pozornost oziroma obravnavo pa potrebujeta obe strani: tako tisti, ki nasilje povzroča, kot tisti, ki ga doživlja. Za uspešno naslavljanje problematike medvrstniškega nasilja mora sodelovati tako šola kot starši in drugo okolje, v katerem se otrok giba, opozarja Lilijana Sulič, svetovalna delavka na Osnovni šoli Milojke Štrukelj v Novi Gorici. „Pomembno je, saj če otroka v šoli učimo, kako naj se lepo vede, ga morajo tega učiti tudi doma. Pa tudi v klubih, kjer trenirajo, morajo upoštevati to izhodišče. Ker včasih razčiščujemo tudi konflikte, ki nastanejo popoldan v klubu, ki bi jih lahko hitro rešil tisti človek, ki je tam, ki jih trenira. Tako da ja, zelo je pomembno, da sodeluje okolje.“

Na šolah se te tematike lotevajo na več načinov, tako z delavnicami, tematskimi razrednimi urami, tej temi pa posvečajo tudi naravoslovne dneve. Pogrešajo pa več svetovalnih delavk v šoli, več sodelovanja staršev in lokalne skupnosti.„V policiji se zavedamo, da sta ključna dejavnika boja proti medvrstniškem nasilju dva, in sicer ozaveščenost in hkrati učinkovito ukrepanje,“

poudarja Simon Rosič z novogoriške Policijske uprave in dodaja, da se med vrstniško nasilje in spletno nasilje dogajata tu in sedaj, zato veliko pozornosti namenjajo preventivnim dogodkom v šolah in institucijah.

Porasta različnih oblik nasilja med mladimi se zavedajo tudi v Mladinskem centru Nova Gorica, pravi direktorica Jana Kruh. Zato tam izvajajo več preventivnih programov na to temo. „In sicer, eden izmed takih programov je poletni tabor MC za mlade, na kateremu bomo letos namenili nekaj vsebin spletnemu nasilju.“

tematike se lotevajo tudi z mesečnimi izzivi – tako so v februarju pozornost namenili spletnemu nasilju. Kaj opažajo? „Namreč opažamo, da se mladi ne zavedajo nevarnosti na spletu, se fotografirajo, pošiljajo fotografije vsevprek, jih tudi komentirajo, se med sabo žalijo - kaj na fotografiji ni bilo v redu. Tako da opažamo, da se predvsem deklice ne rade gledajo, kar zelo slabo vpliva na njihovo samopodobo, ker opažajo, da če ne dobijo dovolj všečkov za fotografijo, jih to malo prizadene.“

Ključno je, ugotavljajo udeleženci okrogle mize, da tako v šolah kot doma ustvarimo varno okolje, v katerem se otrok, če doživlja nasilje, lahko zaupa, ter da mladim znamo prisluhniti in, če je treba, poiskati ustrezno pomoč.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Praznik novogoriške mestne občine v duhu brezmejnosti - ponedeljek po 11. uri!

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down