Na odru SNG Nova Gorica bo drevi zaživela slovenska praizvedba gledališke predstave Kaos finskega dramatika Mike Myllyaha. Pod režijo, viziualno podobo in glasbeni izbor se podpisuje novogoriški režiser Diego de Brea, ki se v omenjeno gledališče vrača po 15. letih.
Gre za črno komedijo prežeto s tipičnim skandinavskim humorjem. Tekst je zanimiv zato, ker posega v moško – ženske disfunkcijske odnose, v katerih živimo, pravi de Brea in dodaja:
„Napisan je kot neko terapevtsko srečanje, kjer ženske, ki se v svetu kaosa, ne morejo izpovedati, in ta bolečina ostaja v njih, imajo možnost, da pravzaprav odprejo vse tisto, kar je zamolčano, pritajeno, zatajeno in hkrati odpirajo vse tiste najbolj boleče točke, ki jih ta družba zanemarja, ki jih ne zna reševati.“
Obenem, poudarja režiser, tekst odpira tudi pomembno vprašanje glede odsotnega moškega.
„In točno ta manko in ta normalizacija nekih odnosov bi lahko odprla boljši jutri, mislim pa, da smo v točki, ko je tega skrivanja toliko, da nam je še vedno lažje živeti s to bolečino, da se pravzaprav te resnice in tega soočenja toliko bojimo, da je lažje živeti v tej prikritosti in neresničnosti.“
V predstavi nastopijo trije ženski liki, Sofijo, učiteljico in poročeno mati dveh otrok, bo upodobila Mojca Funkl:
„V bistvu je ljudem zelo zelo težko eno stvar popraviti, kar pomeni, da zahteva določen napor in tega raje ne naredimo. In se raje zatekamo v to da ali gledamo televizijo ali se pritožujemo in je v tem nekem ribniku lažje živeti. In to je Sofija.“
Predstava Kaos je izziv tudi za igralke, soočenje z vlogo od njih zahteva luščenje številnih plasti, mask, skratka brisanje meje med njihovimi osebnostmi in gledališko vlogo.
„Soočam se zelo direktno, zelo osebno, ker smo z Diegom iskali, kjer se zliva moje osebno, Anino osebno, z gledališkim, Julijinim. V tej predstavi se zato precej razpiram in upam, da sem s tem razpiranjem lahko ponudila ogledalo, v katerem se bo mogoče kdo v publiki tudi našel.“
pove Ana Facchini, ki v predstavi nastopa kot psihoterapevtka Julija. Tretji ženski lik, Emmi, ki se ob ločitvi sooča s težkim bojem za skrbništvo, upodablja Medea Novak:
„Če iščemo kakšno njeno napako, je to ženska, ki prevzema odgovornost tudi za druge in kaj je pri tem liku zanimivo? Ko pa mora rešiti svoje težave, jih pa ne zmore. In to je bilo tisto, kar je pri liku težko.“
Kljub karakternim razlikam pa vsem trem ženskam skupno prijateljstvo daje moč za premagovanje še tako hudih stisk v še tako grozljivih situacijah.
Myllyaho velja za enega najbolj prevajanih in mednarodno priznanih finskih dramatikov. Kaos je bil na Finskem že večkrat uprizorjen, na slovenskem pa bo prvič predstavljen na novogoriškem odru.