Za pšenico bo letos kar težka borba, pravi predsednik uprave Mlinotesta, Danilo Kobal. Cene vhodnih surovin dosegajo zgodovinske mejnike, na udaru je poleg oljaric, prav področje mlinarstva in pekarstva. Ajdovski pek je trenutno sredi izjemnega investicijskega cikla v vrednosti 12 milijonov evrov.
Cene pšenice in koruze so v zadnjem letu zrastle za 80 odstotkov, v obdobju dveh let pa za 180, pove za primerjavo Kobal: „Je neka možnost, da se bo tista pšenica, ki se sedaj kopiči v skladiščih v Ukrajini, nekako našla pot iz Ukrajine, Črno morje je blokirano s strani Rusije, tako da bi ta element ceno vseeno spustil na normalne nivoje. V tem trenutku so cene preko 430 evrov na tono, dve leti nazaj je bila ta cena 185 evrov.“
Mlini v srednji Evropi gredo v novo žetev brez zalog pšenice, ker po tako visokih cenah nihče ni želel kupovati, zato bo sedaj borba za surovine. „Tu se bomo udarili na trdo predvsem z mlini iz Italije, italijanski kupci so zelo agresivni, pridejo s kamioni na njivo, če ponudijo tisti cent več, tudi dosti pšenice potem dobi pot preko Fernetičev, preko Vrtojbe na zahod in verjetno tudi letos ne bo nič drugače.“
Proti tsunamiju podražitev surovin, energentov in embalaže, se nameravajo boriti s posodobitvami, digitalizacijo in višanjem produktivnosti, a brez podražitev - ena je že za njimi – ne bo šlo. „Ne bomo vsega prenesli v končno ceno izdelkov, iščeme rezerve noter, dvigamo produktivnost, tudi stroškovno učinkovitost, moram pa vseeno reči, da kar z velikim strahom zremo v to poletno-jesensko dogajanje.“
Ob tem je ajdovsko podjetje sredi velikega investicijskega cikla, v naslednjem letu dni in pol bodo v prenovo proizvodnje vložili preko 12 milijonov evrov. Povsem novo notranjost bo dobila tovarna sušenih testenin, od stare ostajajo le še zidovi. S tem se dviga kapaciteta, varnost in konkurenčnost, je prepričan Kobal. Druga večja novost je nov pšenični mlin, investicija bo zaključena v začetku prihodnjega leta. Že pred dvema mesecema pa so zagnali novo skladišče zamrznjenih izdelkov, prodaja, predvsem na evropskih trgih namreč lepo raste.