Izbranost, zgodba, personalizirana ponudba in pristop, pa višja kakovost in povezovanje z lokalno ponudbo. To so bile nekatere izmed vrednot butičnosti, ki so bile izpostavljene na včerajšnjem dogodku Mreženja ponudnikov butičnih namestitev Slovenije v organizaciji briškega ZTKMŠ in Združenja za razvoj in promocijo butičnih namestitev v Vili Vipolže. V sklopu treh panelov - Poskusa definicije butične nastanitve, Butični turizem in destinacija ter Butični turizem in država – so sogovorniki opredelili prednosti in izzive butičnosti v Sloveniji ter potrebo po združevanju butičnih namestitev.
Milena Peterc iz Združenja za razvoj in promocijo butičnih namestitev poudarja, da si želijo svoje družine butičnih namestitev in da se preštejejo vse tovrstne namestitve: »Želimo si, da se nas prizna kot segment: ponudnik butične namestitve. Zato ker se trenutno pripoveduje butična zgodba v butični Sloveniji brez glavnih akterjev.«
Med udeleženci mreženja in okrogle mize je bila tudi Blanka Malgaj iz Vile Fabiani iz Štanjela, ki o zamisli združevanja slovenskih butičnih namestitev pove: »Izjemno pozdravljam to idejo, da se začne butičnost povezovati, ker menim, da je tu prihodnost zelene Slovenije. K nam že prihajajo gostje, ki zahtevajo to butičnost, se pravi večvrednost v storitvi, večjo ponudbo v storitvi, da se pravilno izrazim. So pripravljeni za to plačati, ampak jih naša država v nobenemu segmentu ne zaobjame.«
Direktor zavoda Turizem Bohinj, Klemen Langus, izpostavlja, da je butični turizem prepotreben segment celotnega slovenskega turizma, ki je najbrž premalo prepoznaven in na katerega vsi skupaj premalo stavimo: »Namreč butični turizem odgovarja na tisto ključno vprašanje, kaj turizem je - in turizem je gostoljubje – in druga stvar: butični turizem je tisti turizem, ki v največji meri sodeluje z lokalno skupnostjo, ker v lokalno skupnost vstopa in iz lokalne skupnosti jemlje svoje navdihe za svojo t.i. butično ponudbo. Zato z velikim veseljem pozdravljam to okroglo mizo in se veselim in nadejam, da bojo rezultati vidni že v zelo kratkem času.«
Slovenska turistična organizacija združevanje butičnih namestitev zelo pozdravlja, saj na ta način, kot pravi Barbara Zmrlikar, tovrstne namestitve dobijo moč in se pričnejo med seboj mrežiti ter povezovati: »Po eni strani bodo lahko prenašali dobre prakse, dobre izkušnje eden do drugega, se učili drug od drugega, hkrati pa identificirali, kaj je tisto, kar jim manjka, kar jim moramo pomagati recimo drugi na različnih institucijah.«
Ko bodo to znali, še dodaja Zmrzlikar, bodo lahko lažje zagovarjali svoja mnenja in imeli boljšo pogajalsko pozicijo, ko se kakšna uredba ali zakonodaja spreminja.