Od Vipave do Ogleja, po Krasu in v Brda, tako bo popotnike prihodnje leto vodila krožna pot po osrednjih prizoriščih Evropske prestolnice kulture 2025. Gre za prvo čezmejno krožno pot, ki bo del mreže kulturnih poti Sveta Evrope in predstavlja nadaljevanje Velike Evropske poti svetega Martina od Opatjega sela do Ogleja.
Pod imenom Go walking - Čezmejni Martinov krog Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina skupaj s partnerjem PromoTurismo FVG vzpostavlja novo označeno krožna pot v skupni dolžini 260 kilometrov. Polona Abram, koordinatorka vsebin v projektu: „To bo 10-dnevni krog, ki bo obkrožil celotno Evropsko prestolnico kulture, od Vipave do Ogleja, od Brd do Krasa in vključuje različne, zelo lepe kraje, s katerimi se želimo pohvaliti pred domačimi in tujimi obiskovalci.“
Med njimi tudi Sveto Goro, Šmartno, Krmin, Štanjel ter vrsto drugih. Odprtje je predvideno 16. aprila prihodnje leto, v Vili Vipolže. „Pot gre povsod po že markiranih poteh, ne odkriva nekih novih. Ker je pri nas poplava pohodnih poti, poplava oznak in obiskovalec se lahko znajde pred drogom, kjer je 10 označb. Naše poti so tukaj zelo asketske.“
Ena od pridobitev skoraj 200.000 evrov vrednega projekta pa bo tudi zemljevid pohodnih poti na ožjem območju EPK 2025: „Ta Martinov krog je kot glavna žila, velika pot z evropskimi dimenzijami in z veliko drugimi vsebinami. Te manjše pa so kot kapilare, skratka, obiskovalec bo lahko na enem kosu papirja ali na eni digitalni sliki dobil vpogled v to, kaj vse se mu ponuja na tem koncu.“
Snovalci projekta pa si ob tem želijo, da bi pot služila za razvoj novega trajnostnega turističnega produkta, ki bo naslovil vse, kar potrebuje ljubitelj hoje: orientacijsko spletno stran, možnost rezervacije prenočišč in vpogled v dodatno ponudbo.
Velika evropska kulturna pot svetega Martina Tourskega, je sicer dolga 2500 kilometrov, vodi od Szombathelyja na Madžarskem, rojstnega kraja sv. Martina preko Slovenije do Pavie v Italiji, kjer je odraščal, in se zaključi v Franciji, kjer je sv. Martin umrl. Več kot 500 kilometrov poti teče po slovenskih krajih, prvi del poti od Domanjševcev do Zreč je bil odprt v začetku leta 2013, sledil je del poti od Zreč do Logatca, približno 100 kilometrov dolg odsek od Logatca do Opatjega sela pa so odprli pred dvema letoma.