Raziskave na področju finančne pismenosti iz preteklih let so pokazale, da smo Slovenci na tem področju precej slabo podkovani. V šolskem sistemu se pripravljajo nekatere spremembe, je pa sedaj prvič na voljo brezplačni program, financiran s strani Evropske unije v okviru Načrta za okrevanje in odpornost.
Izvajale ga bodo Ljudske univerze po celotni državi, tudi v Goriški regiji. „To so lahko 50-urni neformalni programi in pa javno veljavni 105-urni. To področje je izredno pomembno, kajti, do sedaj ni bilo izobraževanj, sploh pa ne brezplačnih. Govorimo res za vse odrasle, takoj po končani osnovnošolski obveznosti, od 15. leta naprej v neskončnost, in programi so prilagojeni vsem.“
vabi Nada Uršič Debeljak, direktorica Ljudske univerze Nova Gorica, ki je vodilni partner enega izmed osmih slovenskih konzorcijev. V slednjega so vključene različne institucije, ki se ukvarjajo z izobraževanjem odraslih, od Ljubljane do Jesenic, in tudi v Posočju. Vodja Ljudske univerze Tolmin Brigita Bratina Peršin napoveduje, da bodo pričeli z novim letom, v kolikor bo dovolj prijavljenih ne le v Tolminu, pač pa tudi v Kobaridu in Bovcu: „Večini manjkajo ta znanja, in program, ki je predpisan, del se ga da tudi modulirati, je vsekakor zelo uporaben za vsakdanje življenje, in gotovo nam bodo te vsebin pripomogle k večji finančni stabilnosti, k tudi boljši samopodobi in tako naprej.“
V Novi Gorici prva skupina 12 udeležencev že pridobiva različna znanja o financah, odziv je zelo dober, pravi vodja projekta na LUNG-u, Polona Konjedic: „So vsi programi tako zasnovani, da pokrivajo neke splošne kompetence finančne pismenosti, pa tudi posamezna področja, ki so bolj primerna za posamezne generacije. Recimo, mladi se odločajo za nakupe nepremičnin, za tudi mogoče bolj tvegane investicije, medtem ko so starejši s pokojnino bolj previdni,... Skušamo pokriti vse.“
Področje finančne pismenosti je bilo precej zapostavljeno, potrjuje predstojnica novogoriškem območne enote Zavoda za šolstvo Mariza Skvarč, ki napoveduje v bodoče spremembe, tako v osnovnih kot srednjih šolah: „Pričakujemo, da te generacije, ko bodo zaključevale obvezno in srednješolsko izobraževanje, bodo na področju finančne pismenosti vendarle nekoliko bolj opolnomočene.“
Program bodo z decembrom pričeli izvajali tudi na Ljudski univerzi Ajdovščina, kjer so se pridružili konzorciju, ki ga vodi škofjeloška Ljudska univerza.