Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Na Krasu tudi s semenskimi bombicami nad invazivne vrste

Temnica Droni

Po obsežnem požaru pred dvema letoma, v katerem je bilo na slovenskem delu Krasa poškodovanih skoraj 3000 hektarov gozdov, se akcije pogozdovanja nadaljujejo. Glede na zahtevne razmere kraškega terena, obnova poteka dobro, ocenjujejo v Zavodu za gozdove Slovenije, kjer so danes sodelovali pri akciji sajenja z droni, ki je potekala v bližini vasi Temnica pri Kostanjevici na Krasu.

Naravi je potrebno pomagati, je bilo slišati danes, ko so je iz zraka s pomočjo drona poletelo na tisoče semenskih bombic. Na težko dostopnem pogorišču v bližini vasi Temnica pri Kostanjevici na Krasu, so se namreč že začele razraščati invazivne vrste. Akcijo pogozdovanja je pripravila Radenska, kjer so združili moči z organizacijo Project O2 in Zavodom za gozdove Slovenije. „Z našo akcijo, z našo kampanjo, da nagovarjamo potrošnike, da nam pomagajo, da nas spodbujajo, se nadejamo, da nam bo danes uspelo zasaditi, tako z dronom, semenskimi bombicami, kot tudi ročno, s samimi sadikami, vsaj en hektar gozda, da pomagamo naravi, da si opomore in da nam služi še za vse prihodnje generacije.“

je dejala Natalija Kreft iz podjetja Radenska Adriatic. V 2500 semenskih kroglic so vmešali od šest do 10 semen, v glavnem gre za semena hrasta cera, lipe in poljskega javorja, je pojasnil Andrej Breznikar, vodja obnove gozdov na Zavodu za gozdove Slovenije. „Obnova gozda je po takem velikem dogodku, po požaru, kot je bil leta 2022, je tudi za nas en velik izziv, zato iščemo nove načine in eden od teh načinov je tudi setev semenskih kroglic z dronom, ki se danes dogaja. Za to setev smo zagotovili ustrezen semenski material. Slovenija ima zelo natančne predpise glede tega, kaj lahko sadimo, saj želimo očuvati tovrstno pestrost, ki jo trenutno imamo.“

Goran Ladišič, soustanovitelj Projekta O2, je izpostavil prednosti sajenja z droni. „Ta način pogozdovanja je odličen za nedostopna področja, ki so v požarih tudi najbolj prizadeta, saj tja tudi gasilci težko pridejo. Dodatna prednost uporabe dronov je tudi hitrost, saj na ta način en hektar lahko pogozdimo od 3 do 5-krat hitreje v primerjavi z ročnim sajenjem.“

Pri sajenju so pomagali tudi otroci iz 3. razreda podružnične osnovne šole Kostanjevica na Krasu: „Danes smo gledali, kako dron sadi drevesa in sadili tudi sami drevesa. Zato da obnovimo naravo, ki jo je uničil požar.“

Poleg sajenja iz zraka so v današnji akciji posadili še 200 sadik koprivovca. Zaposlenim v Radenski Adriatic so se pri sajenju pridružili še predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije, poslovni partnerji in predstavniki lokalne skupnosti.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Ponedeljek na Robinu: Je nasilje sploh mogoče preprečiti?

Preberi več

SANDI MOREL IMA SVOJ BOŽIČNI RADIO!

Preberi več

Dober dan, župan - Milan Turk, Občina Šempeter-Vrtojba

Preberi več
Ne zamudi
Oglasi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down