Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Goriški Camino, ki ima vse, kar imajo veliki

Nace Hodi1

Popotniki in romarji iz bližnje in daljne okolice se bodo lahko v kratkem podali po čezmejni pot od Ogleja do Svete Gore, nov trajnostni turistični produkt pa bo združeval zgodovinske, kulturne in verske elemente. Projekt Walk2Spirit na Sveto Goro prinaša tudi nove turistične nastanitve.

Walk2spirit

Zahvaljujoč bogati kulturni dediščini, in v luči leta Evropske prestolnice kulture 2025, si snovalci projekta želijo na teritorij pritegniti številne popotnike in romarje iz cele Evrope, predvsem pa mlade iz Italije, Slovenije in Avstrije. „Sama pot – jaz pravim, da ima goriški Camino, kot smo ga poimenovali, Iter Goritiense, Camino Goriziano, ima vse, kar imajo veliki camini, le na relativno kratki razdalji. Dolg je namreč 80 kilometrov, se pravi, da se ga prehoditi, recimo v treh etapah.“

povzema Nace Novak, projektni vodja za Sveto Goro. Pot je primerna tako za skupine kot za posameznike: "Začne se v Ogleju in se vije po ravnini, med polji, ob reki Soči do Zagraja. Z vidika konfiguracije terena sledi drugi, povsem drugačen del poti po Krasu (sprva na italijanskem, potem pa tudi na slovenskem ozemlju), kjer si krajši vzponi in spusti sledijo kot valovi, pohodnik pa lahko uživa v divjosti narave stran od urbanega okolja ter odkriva različne zgodovinske znamenitosti vse do Mirenskega gradu. Od tu se začne tretji del poti, spet ravninski, ki pa ga po uvodnem delu ob reki Vipavi, med nasadi in polji, zaznamuje hoja skozi urbano območje obeh Goric. Zadnje dejanje Goriške poti pa je vzpon na Sveto Goro," še oriše Novak.

V skoraj 200.000 evrov vrednem projektu se povezujeta Društvo za ohranitev bazilike v Ogleju in vodilni partner frančiškanski samostan Sveta Gora. Ta bo za projekt prejel slabih 120.000 evrov, je povedala prostovoljka, Liljana Reljič: „Sveta Gora bo večino sredstev namenila za gradnjo in preureditev družinskega centra, ki ga bomo tudi preimenovali. Tam bomo sedaj naredili spalnice, sobe za goste, popotnike, za turiste. Uredili smo skupno kuhinjo, tako da si lahko popotniki, romarji s Camina sami pripravijo krajši obrok. Uredili smo tri apartmaje ter skupne kopalnice.

Od Ogleja do Svete Gore se prepletajo vsi kulturni in zgodovinske motivi, povezani s temo Evropske prestolnice kulture 2025: korenine, rane in preporod. Predstojnik frančiškanskega samostana in rektor svetogorske bazilike, Bogdan Knavs: „Danes želimo, da bi naše pohodne in romarske poti pomagale ustvariti humanizem dialoga in srečevanja predvsem različno mislečih in čutečih, ki bo pomenil prihodnost naših krajev in tudi našega, bomo rekli, delčka bisera Evrope.“

V Ogleju bodo medtem slabih 80.000 evrov namenili za organizacijo ekskurzij za skupine, usposabljanja za mlade vodiče, organizacijo mednarodnih konferenc in tudi koncerte.

Wal2spirit6

Direktor fundacije Socoba, ki upravlja baziliko, Andrea Bellavite, je poudaril že doslej dobro sodelovanje s Sveto Goro: „Zato mislim, da bo en super projekt, ker bomo mislili oglejske korenine, vojno, ki je bila grozna, predvsem na Krasu in potem bomo videli, kako se spet začne sodelovanje.“

Projekt Walk2Spirit sicer financira Sklad za male projekte GO! 2025 iz programa Interreg Italija-Slovenija 2021-2027.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Šolarji pripravili najboljši čezmejni projekt, torek med 11. in 12. uro

Preberi več

Incastra: Zdravje na delovnem mestu - ponedlejek

Preberi več

Evropski teden mobilnosti v Vipavi in RADIO ROBIN V ŽIVO

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down